ההיסטוריה של משחק הפול

מאת רן רפאל

הפול האמריקאי הוא הנפוץ ביותר מבין משחקי הפול השונים (יש גם פול בריטי וסיני).

משחקים אותו בעיקר על שולחנות 7 ו-9 פיט עם כיסים חדים לא מעוגלים וכדורים בקוטר 2.25 אינץ.

המשחקים הנפוצים יותר הם כדור 8, משחקי הרוטציה: כדור 9 ו-10, משחק 14.1 המכונה גם סטרייט פול ומשחק ONE POCKET.

בין שנות ה-40 וה-80 הפול הפך לאחד המשחקים הכי מדוברים בארה"ב בעיקר בקרב קהל הפועלים, הם בילו את רוב זמנם במועדונים והימרו את משכורתם על משחק פול בשביל להרוויח מעט יותר כסף כהשלמת הכנסה.

בין שנות ה-40 וה-80 היו שני שחקנים שבלטו במיוחד, האחד הוא ווילי מוסקוני מפילדלפיה, שעזב את מקצוע ההוראה לטובת קריירה כשחקן פול מקצועי והיה שחקן טורנירים שזכה בתואר אלוף העולם הבלתי מעורער במשחק סטרייט פול ואף קבע שיא עולמי כשהטביע 525 כדורים ברצף מבלי החמצה, שיא שלא נשבר עד שנת 2019. ווילי נשכר לעבוד על הסרט The Hustler כיועץ, מאמן וכשחקן ניצב.

הסרט כבש את בתי הקולנוע ועד היום נחשב לסרט הפול הטוב ביותר בכל הזמנים, הסרט עוקב אחרי שחקן פול נודד ששם לעצמו מטרה לנצח את השחקן הטוב ביותר במדינה אך בתמורה נאלץ לשלם מחיר כבד מאוד.

בשנות ה-80 הטורנירים החלו לתפוס תאוצה ושחקנים שנדדו מעיר לעיר עשו את המעבר לטורנירים חוקיים מול קהל ומול מצלמות הטלויזיה, באותם שנים החלו לבלוט שחקנים חדשים בעולם הפול וכך גם נוצרו יריבויות חדשות.

השחקן הכי בולט מבניהם היה שחקן שהגיע מהפיליפינים, בתחילת דרכו בארה"ב הוא נודע כסיזאר מוראלס (שם מקסיקני) אבל לאחד כמה שנים בסבב המקצועי כאשר החל לבלוט, שמו האמיתי נחשף כאפרן רייאז המכונה בפיליפינים – הילד.

אפרן גדל בבית מאוד עני, כשהיה ילד בן 5, ההורים שלו שלחו אותו לעזור לדוד שלו לנקות את המועדון פול שניהל, המועדון היה רחוק מביתו כך שאפרן נאלץ לא מעט פעמים לבלות את הלילה מתחת לשולחן פול.

עם הזמן אפרן למד לשחק בשביל שיוכל להרויח קצת כסף לאוכל, אך לאחר כמה שנים שבילה במועדון יום ולילה הפך אפרן לשחקן המוביל בפיליפינים עד שלבסוף אף שחקן לא העץ להמר מולו והיה נאלץ לעבור לארה"ב בשביל להמשיך לשחק ולהרויח כסף. בארה"ב קיבל אפרן את הכינוי "הקוסם" בשל היכולת שלו להטביע כדורים מזוויות בלתי אפשריות, כיום נחשב אפרן לשחקן פול הטוב ביותר בכל הזמנים.

שני שחקני פול נוספים היו מאוד דומיננטיים בשנות ה-80 וה-90 האחד, מייק סיגל, שחקן יהודי שעשה מעבר מסטרייט פול לכדור 9 ושלט בשני המשחקים במשך שנים ארוכות, השחקן השני הוא ארל סטריקלנד, שהגיע גם כן מבית עני, כמו אפרן גם הוא נאלץ לעזוב את ביתו כשהיה ילד על מנת להרוויח כסף לאוכל כשחקן פול.

גם בשנות ה-80 יצא סרט שמאוד השפיע על עולם הפול, הסרט הוא מאין המשכיות לסרט משנות ה-60 ונקרא The Color Of Money. הסרט עוקב אחרי שחקן פול צעיר שמשחק אחרי שעות העבודה בשביל כמה דולרים בפאב שכונתי עד ששחקן וותיק מגלה את כישרונו ומוביל אותו לקריירה חדשה כשחקן טורנירים מוביל.

הסרט נכתב בחלקו על חייו של מייק סיגל שגם נשכר לעבוד על הסרט כיועץ, הסרט הוביל את מהפכת המעבר מהימורים לעידן הטורנירים והכסף הגדול בפול.

ספרו לחברים